Które operacje i zabiegi medyczne są najbardziej inwazyjne? Poznaj statystyki

Zabiegi medyczne to nieodłączna część współczesnej medycyny – od kluczowych operacji przeszczepów organów, po kosmetyczne zabiegi chirurgiczne. Niezależnie od tego, czy mówimy o drobnych procedurach, czy skomplikowanych operacjach, każdy zabieg wiąże się z pewnym ryzykiem. Ale w przypadku, których zabiegów ryzyko jest największe? W tym wpisie przyjrzymy się, które operacja są najbardziej inwazyjne.

Które zabiegi medyczne są najbardziej inwazyjne?

Choć medycyna robi rok w roku ogromne postępy, niektóre zabiegi nadal mają swoje „ciemniejsze strony”. Oto kilka z nich, które uznawane są za najbardziej wymagające i potencjalnie niebezpieczne:

  • Operacje kardiochirurgiczne (np. pomostowanie aortalne, wymiana zastawek)

Te operacje wymagają otwarcia klatki piersiowej, co samo w sobie jest dość inwazyjne. A serce to w końcu jedno z najważniejszych organów. Statystyki pokazują, że ryzyko powikłań przy takich operacjach to ok. 2-5%, a do najczęstszych należą infekcje, krwawienia czy problemy z funkcjonowaniem serca po zabiegu.

Zabiegi medyczne to nieodłączna część współczesnej medycyny - od kluczowych operacji przeszczepów organów, po kosmetyczne zabiegi chirurgiczne

  • Operacje neurochirurgiczne (np. usuwanie guzów mózgu)

Operacje w obrębie mózgu są wyjątkowo skomplikowane. Choć chirurgowie wykonują je z niezwykłą precyzją, nie da się wykluczyć ryzyka uszkodzenia nerwów. Powikłania, takie jak problemy z pamięcią czy zdolnościami motorycznymi zdarzają się. Ryzyko powikłań oscyluje wokół 10-20%, zależnie od rodzaju operacji.

  • Zabiegi bariatryczne (np. operacje odchudzające)

Operacje takie jak założenie opaski żołądkowej czy operacja zmniejszenia żołądka stają się coraz popularniejsze wśród osób, które za wszelką cenę chcą szybko schudnąć. Ryzyko infekcji, krwawienia, a także problemów trawiennych jest jednak spore. Statystyki pokazują, że ryzyko powikłań wynosi około 10-15%.

Zabiegi medyczne to nieodłączna część współczesnej medycyny - od kluczowych operacji przeszczepów organów, po kosmetyczne zabiegi chirurgiczne

  • Operacje ortopedyczne (np. operacje kręgosłupa)

Kolejne typy zabiegów wymagające ogromnej precyzji, Związane z nimi ryzyko powikłań, takich jak uszkodzenie nerwów czy infekcje, jest dość wysokie  – wynosi około 5-10%. Zwłaszcza w przypadku poważnych operacji, jak usunięcie dysków.

Czy lekarz może zostać pozwany za powikłania przy operacji?

Tak. Lekarz lub placówka medyczna ponoszą odpowiedzialność za swoje działania, o ile pacjent nie popełnił błędu (np. nieprzestrzegając zaleceń po zabiegu).

Jeśli dojdzie do powikłań z powodu zaniedbania lub błędu medycznego, pacjent ma prawo do dochodzenia odszkodowania. Niemniej jednak pacjent na drodze sądowej musi wykazać, że powikłanie było wynikiem błędu lekarskiego, a nie naturalnym efektem zabiegu. Koszty zostają wtedy pokryte z obowiązkowego OC lekarza (więcej: ins-med.pl/), czyli polisy będącej zabezpieczeniem dla lekarza, jak i pacjenta.

Które zabiegi są z drugiej strony najmniej inwazyjne?

Jeśli chodzi o zabiegi, które są najmniej inwazyjne, to zazwyczaj te, które nie wymagają cięcia ani dużej ingerencji w ciało. Zabiegi dermatologiczne, takie jak usuwanie znamion skórnych czy brodawek, są w większości bezpieczne. Ryzyko powikłań to około 1-2%, a najczęściej dotyczą one infekcji lub niewielkich blizn.

Zabiegi estetyczne, jak botoks czy wypełniacze, również mają bardzo niski poziom ryzyka. Powikłania zdarzają się rzadko, a ich ryzyko szacuje się na mniej niż 1%. W większości przypadków mogą wystąpić jedynie siniaki, opuchlizna czy niewielkie nierówności skóry, które znikają po kilku dniach.

Endoskopia, jak kolonoskopie czy gastroskopie, również to zabiegi o niskim ryzyku. W przypadku kolonoskopii ryzyko powikłań, takich jak perforacja jelita czy krwawienie, wynosi około 0,1-0,3%. W przypadku gastroskopii jest to jeszcze mniejsze, w granicach 0,01-0,05%. To nadal zabiegi, które wiążą się z minimalnym ryzykiem, ale są stosunkowo bezpieczne.