Zawód lekarza wiąże się ze znacznie podwyższonym ryzykiem popełnienia błędu, aniżeli w przypadku innych powszechnie wykonywanych profesji. Jak wiadomo, każdemu może zdarzyć się pomyłka, jednak w tym zawodzie może ona przynieść opłakane skutki. Lekarz, niezależnie od posiadanej specjalizacji musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Czym jest polisa dla lekarzy, przed czym dokładnie chroni?
Czym jest ubezpieczenie OC lekarza?
OC dla lekarzy jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, gwarantujące ochronę finansową w przypadku zaistniałych roszczeń zgłaszanych przez pacjentów dotkniętych szkodą w wyniki czynności medycznych. Zakład ubezpieczeniowy pokrywa odszkodowania i koszty sądowe, jak i wypłaca rekompensaty. Warto dodać, że polisa OC nie obejmuje szkód rzeczowych. Obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy wszystkich lekarzy, którzy prowadzą własną praktykę lekarską w formie działalności gospodarczej. Specjaliści zatrudnieni w placówce na umowę, mogą natomiast zdecydować się na dobrowolne ubezpieczenie OC. Polisa ochrania nie tylko lekarzy, którzy nie muszą ponosić konsekwencji finansowych swoich czynów, ale również pacjentów. Pacjenci w razie błędów medycznych mogą bowiem ubiegać się o rekompensatę finansową.
Co obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza? Kiedy się przyda?
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla lekarzy sprawia, że nie muszą oni odpowiadać własnym majątkiem za szkody powstałe przez zaniechanie, złą diagnozę, nieprawidłowo dobrany proces leczenia itp. Wszelkie te błędy mogą doprowadzić nie tylko do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, ale również jego śmierci. Jeżeli dojdzie więc do błędu lekarskiego, wówczas pacjent czy też jego rodzina może żądać zadośćuczynienia. Pokrycie często ogromnych sum z własnego portfela mogłoby okazać się wręcz niemożliwe. OC dla lekarzy jest więc dla nich dobrym zabezpieczeniem, daje spokój i pewność, że w razie błędu, nie będą oni musieli pokrywać odszkodowań z własnych pieniędzy. Znajduje ono zastosowanie w wielu przypadkach takich jak np.
- zaniedbanie swoich obowiązków,
- nieprawidłowości proceduralne,
- błędy w sztuce lekarskiej,
- naruszenie standardów opieki zdrowotnej.
Od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarza?
Istnieje wiele czynników mających wpływ na wysokość składki polisy lekarskiej. Warto wiedzieć, że obowiązkowe OC dla lekarzy różni się w zależności od stopnia ryzyka błędu związanego z wykonywanym fachem. Do najniższego stopnia ryzyka odpowiedzialności zaliczymy specjalizacje związane z zabiegami nieinwazyjnymi. Do tej grupy należą diagności, dermatolodzy, lekarze rodzinni, interniści. Jeśli chodzi o średni stopień ryzyka odpowiedzialności, należą do niego specjalizacje związane z bardziej inwazyjnymi procedurami, które wiążą się z pewnym ryzykiem dla pacjenta. Stopień ten obejmuje pediatrów,medyków sportowych czy dentystów. A jakie specjalizacje obejmuje najwyższy stopień ryzyka odpowiedzialności? Są to specjalizacje wymagające przeprowadzania zabiegów inwazyjnych, co za tym idzie – wiążących się ze znacznym ryzykiem. Do tej grupy zaliczymy lekarzy ratunkowych, anestezjologów, ginekologów, położników, ortopedów, chirurgów. Na wysokość stawki wpływa nie tylko stopień ryzyka, ale również lokalizacja świadczenia usług, historia błędów lekarskich, ilość pacjentów, staz wykonywania, zakres praktyki lekarskiej.
Trzeba pamiętać, że OC dla lekarzy nie pokryje kosztów roszczeń powstałych na skutek udzielania świadczeń zdrowotnych podczas trwania zakazu wykonywania zawodu tudzież niezgodnie ze sztuką lekarską.